Walka z niechcianą nadwagą

Walka z niechcianą nadwagą

Nadwaga to wielkie zmartwienie wielu kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Badania statystyczne potwierdzają, że to właśnie społeczeństwa najwyżej rozwinięte i najbardziej zamożne mają jednocześnie największe problemy z tym, aby utrzymać swoją wagę w odpowiednim przedziale.

Szybkie tempo życia, kusząca żywność z fast-foodów i surowce spożywcze mocno przetworzone, zaprawiane chemicznymi dodatkami – nie pomagają w walce z nadwagą. Jeśli jedynym zmartwieniem człowieka jest dodatkowych pięć kilogramów i nieznaczne „boczki” do zlikwidowania – może mówić o sporym szczęściu, ponieważ coraz częściej stwierdza się w takich społecznościach poważną, chorobliwą otyłość.

Walka z nadwagą

Walka z boczkami i niedużą nadwagą nie musi być drastyczna, ale tak jak każde działanie odchudzające, powinno być przede wszystkim zaplanowane na długotrwały proces. Nie warto odchudzać się tylko i wyłącznie w celu osiągnięcia określonego wyniku na wadze, albowiem przeważnie po dobiciu do wymarzonego poziomu przestaje się znów kontrolować, ryzyko powrotu do dawnych nawyków żywieniowych, które w pierwszej kolejności zgubiły człowieka, jest zbyt wysokie. Pojawiać może się więc tak bardzo znienawidzony efekt jo-jo, nad którym najłatwiej zapanować tylko i wyłącznie poprzez prawdziwe przestawienie swoich nawyków na nowe i zdrowsze. Trzeba zrozumieć, że dieta to nie jest proces trwający miesiąc czy nawet rok, ale jest to sposób myślenia i funkcjonowania – to filozofia polegająca na racjonalizacji żywienia.

Odchudzanie a żywienie

Skuteczne odchudzanie się zbyt długo było jednak kojarzone tylko i wyłącznie z dietą, ograniczaniem kalorii czy wykluczaniem albo włączaniem określonych grup produktów spożywczych do swojego codziennego jadłospisu. Oczywiście bez racjonalizacji żywienia nie da się odnieść tutaj sukcesu, ale często nawet bardzo dobrze przemyślana i kontrolowana przez profesjonalistę dieta może nie przynosić oczekiwanych rezultatów w postaci spadającej masy ciała. Dlatego praktycznie na każdym etapie odchudzania, razem z nowym sposobem żywienia niezbędne jest także włączenie przynajmniej minimalnej aktywności fizycznej.

Więcej na https://rodzinazdrowia.pl/jak-pozbyc-sie-boczkow-i-niechcianych-faldek