Jaka jest najważniejsza grupa emolientów?

Polisa na życie – pomysł na prezent

Wartościowanie tego, która grupa emolientów jest najważniejsza, to zawsze oczywiście zabieg dość ryzykowny, ponieważ zmiany skórne wywoływane przez atopowe zapalenie skóry wyglądają różnie u różnych pacjentów. U najmniejszych dzieci zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach ust, a u trochę starszych bardzo często można zauważyć rozległe zmiany na rękach.

Do najbardziej kłopotliwych zmian należą jednak te, które pojawiają się na owłosionej skórze głowy, ponieważ dostęp do nich jest bardzo utrudniony, a do tego ta część ciała człowieka, głównie ze względu na swoje osłonięcie, zachowuje się inaczej, niż reszta naskórka.

Atopowe zapalenie skóry

Co również ważne, atopowe zapalenie skóry może prowadzić do wypadania włosów, jeśli ma charakter przewlekły, a ten fakt to kolejny problem na długiej liście osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. W przypadku małych dzieci jest to też kwestia tego, że położenie głowy na poduszce powoduje podrażnienie, co z kolei bardzo negatywnie wpływa na ich sen i prowadzi do niepokoju. Z powyższych powodów można wysunąć tezę, że emolienty do włosów mają największe znaczenie spośród całej gamy kosmetyków. Istotne w ich przypadku jest także to, że bardzo trudno jest znaleźć dla nich jakąś alternatywę. Krem natłuszczający nie może być tak po prostu wtarty we włosy, a preparaty wykorzystywane w czasie kąpieli to zdecydowanie za mało.

Emolienty

Bez specjalnych emolientów do włosów zwłaszcza małe dziecko pozostawione jest bez pomocy z problemem, który wyjątkowo trudno się goi i dodatkowo jest bardzo widoczny. Pojawienie się problemu skórnego bezpośrednio na linii włosów jest od razu zauważane przez rówieśników i inne dzieci, jak również jest problemem czysto technicznym, ponieważ w niektórych stadiach atopowe zapalenie skóry działanie nadmiaru promieni słonecznych jest bardzo niewskazane. Wymusza to na dzieciach stosowanie chust lub różnego rodzaju czapek. Niektóre dzieci bardzo lubią nakrycia głowy, ale inne dzieci ich w ogóle nie tolerują, przez co uciążliwości związane z zapaleniem skóry się nasilają. Warto przeczytać także artykuły pod adresem: http://www.eloderm.pl/szkola-pielegnacji-i-dotyku/.