Badania przesiewowo i przeszczep nerki

Sektor dóbr i usług konsumpcyjnych oraz informacje branżowe

Najczęściej badanie przesiewowe kojarzą się z nowotworami, ale to właśnie nowotwory, przynajmniej niektóre z definicji idealnie nadają się do takich badań. W ramach badań przesiewowych wykrywane są także i inne schorzenia, ale wszystkie choroby, dla których takie badania się prowadzi musza charakteryzować się określonymi cechami.

Jedną z nich jest fakt iż dana choroba, jest chorobą wyjątkowo groźną, gdzie w pierwszej fazie rozwoju nie występują jakiekolwiek objawy pozwalające na jej wykrywaniu. Cechy te muszą zachodzić dla chorób objętych takimi badaniami, bo test skriningowy wykonany może być nawet na całej populacji, w ramach wykrycia i podjęcia szybkiego leczenia chorych.

Wyselekcjonowana grupa ryzyka

Badania tego typu mogą być ukierunkowane na konkretną grupę osób znajdujących się w starannie wyselekcjonowanej grupie ryzyka. Czynniki ryzyka mogą być różne, dla różnych schorzeń. Inaczej jest jeśli chodzi o nowotwory inaczej o choroby innego typu. Pacjenci, jeśli są to badania strategiczne mogą być specjalnie wzywani na nie za pomocą pisemnego zaproszenia. W taki sposób wykrywane mogą być schorzenia organów wewnętrznych, także nerek. Wcześniejsze leczenie niewydolności nerek powodować może, że dializa nie będzie potrzebna, aczkolwiek zwykle dla poważnie chorych na nerki ostatnim ratunkiem jest oczywiście przeszczep nerki. Znalezienie dawcy może być dosyć trudne.

Wymagana zgodność

Badania przesiewowo i przeszczep nerkiPrzeszczep nerki wymaga dużej zgodności, ale jest też bardzo trudną decyzją, dla dawcy. Dawcą nie rzadko pozostaje ktoś z rodziny, ale nie jest to regułą. Samo badanie lekarskie, mogące potwierdzić zgodność antygenów dawcy i biorcy może być wykonane nawet w domowych warunkach. Badania wykonuje się oczywiście anonimowo, a przy procedurze przeszczepu dawca i biorca mogą się ze nigdy nie spotkać. Badania przesiewowe nie są w stanie wykryć wszystkich chorób. Na przykład pojawiające się nagle bóle stawów kolanowych lub też skokowych mogą być pierwszymi objawami osteoporozy. Oczywiście bóle stawów przyczyny są różne, aczkolwiek warto sprawdzić czy aby przypadkiem nie jest to właśnie osteoporoza.