Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana jest najbardziej popularna, a jednocześnie najtrudniej ją właściwie pielęgnować. Czemu zawdzięcza swoją nazwę?W przeciwieństwie do osób z cerą tłustą lub suchą, osoby o skórze mieszanej, posiadają na swej twarzy różne strefy różniące się od siebie diametralnie. Czoło, nos i broda, czyli tzw. strefa T są cerą tłustą, natomiast pozostałe partie skóry są suche i wrażliwe.

Wspomniana strefa T charakteryzuje się wzmożoną pracą gruczołów łojowych wytwarzających sebum. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się wydzielina nawilżająca i natłuszczająca nasze ciało. Dzięki niej skóra jest miękka, chroniona przed bakteriami i grzybami. Niestety nadmierna produkcja sebum prowadzi do powstawania wyprysków i zaskórników oraz sprawia, że nasza twarz nieustannie się błyszczy, gdy nam zależy, by była matowa.

Pielęgnacja ciała

Pielęgnacja cery mieszanej jest nie lada wyzwaniem, gdyż wymaga stosowania różnorakich kosmetyków – zarówno do cery tłustej, jak i suchej. Stosowanie mechanicznych peelingów nie jest wskazane ze względu na delikatność obu rodzajów skóry i możliwość występowania podrażnień. Ponadto nie należy również doprowadzać do przesuszenia, gdyż cera sucha zareaguje napięciem i zaczerwienieniem, a tłusta nadmierną produkcją sebum. Niewskazane jest stosowanie wody i mydła do oczyszczania twarzy. Specjaliści zalecają oczyszczanie i odtłuszczanie środkowej części twarzy oraz stosowanie preparatów witaminowych i odżywczych na pozostałe partie.

Demakijaż

Do demakijażu zalecane są płyny micelarne i tonizujące. Jedyne wskazane preparaty złuszczające poprawiające ukrwienie naskórka, to peelingi enzymatyczne lub na bazie kwasów owocowych o działaniu delikatniejszym niż tradycyjne, posiadające mikrocząstki.W gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej są dostępne całe serie zabiegów poprawiających kondycję wymagającej cery mieszanej, zmniejszających pory, ograniczających pracę gruczołów łojowych i nawilżających policzki i boczne strefy twarzy. Jeżeli nie stać nas na zabiegi profesjonalne, zawsze możemy wykonać samodzielnie maseczki domowym sposobem.Cera mieszana wymaga poświęcenia jej uwagi, ale jej promienny wygląd będzie dla nas wspaniałą nagrodą