Zespół jelita drażliwego

Sieć jest obecnie podstawą

Zespół jelita drażliwego jest dolegliwością, która wiążę się z wieloma objawami.  Często są one mylone z tymi, które towarzyszą niestrawności, w czego konsekwencji ludzie nie mają nawet pojęcia o tym, jak poważne schorzenie ich dopadło.

Wśród objawów należy wymienić między innymi skurcze jelit, które wywołują silne bóle oraz uczucie pełności, które spowodowane jest nadmierną ilością gazów w układzie pokarmowym. Oprócz wyżej wymienionych mogą pojawiać się również bóle głowy oraz nudności jednak chyba najbardziej irytującym objawem tego schorzenia jest nadmierna ilość wypróżnień, czyli biegunka.

Leczenie to nie najprostsza sprawa

Leczenie owej choroby wcale nie należy do prostych, a co gorsza – nie zawsze jest skuteczne. Często bywa tak, iż najpierw należy podjąć kilka prób wyleczenia, zanim trafi się na tę jedną odpowiednią metodę, która okaże się w pełni skuteczna. W przypadku zespołu jelita drażliwego do leczenia nie wystarczą same środki farmakologiczne, ponieważ oprócz nich należy przestrzegać zasad rygorystycznej diety. Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna jeść łatwostrawne oraz lekkie pokarmy, które nie będą dodatkowo podrażniały błon śluzowych jelit oraz żołądka. Oprócz zażywania odpowiednich leków oraz stosowania wyznaczonej przez lekarza diety powinno się również uczęszczać na zajęcia psychoterapeutyczne, które również pomagają pokonać chorobę.

Powrót do diety

Zespół jelita drażliwegoNiestety tylko nieliczna część pacjentów decyduje się na taki krok. Wracając do diety postaram się przedstawić kilka podstawowych zasad jej dotyczących. Nie jest ona jednorodna, gdyż w zależności od sytuacji powinno się ją zmieniać. Jeżeli chorego dręczy biegunka to zaleca się jedzenie chudego sera, owoców, kisielu, białego pieczywa, rosołu oraz picie słabej kawy bądź herbaty. Z kolei osoby, które mają problemy z zaparciami powinny w swojej diecie stosować chude mleko, zupy jarzynowe oraz warzywa. Tym samym unikać należy ciężkostrawnych i tłustych potraw, które mogą sprawić poważne problemy żołądkowi chorego. Zespół jelita drażliwego jest ciężkim schorzeniem, a jego leczenie może trwać bardzo długo, dlatego ważne jest odpowiednie nastawienie, które pozwoli z nim skuteczniej walczyć.