Zapalenie zatok- objawy i leczenie

Bycia przedsiębiorcą możesz się nauczyć

Zapalenie zatok to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń górnych dróg oddechowych. Łatwo je rozpoznać, ponieważ objawy są zauważalne i dokuczliwe. Istnieje tak zwana lista objawów „dużych” oraz „małych”. Lekarze przy wywiadzie i rozpoznaniu najczęściej kierują się techniką Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii, Chirurgii głowy i szyi.

Zapalenie zatok- objawy i leczenieMówi ona o tym, że jeżeli pacjent ma minimum dwa objawy duże i dwa objawy małe, to choruje na zapalenie zatok. Objawy zapalenia zatok to między innymi ból lub ucisk w okolicy twarzy, niedrożność nosa, zaburzenia węchu, bóle zębów, kaszel, ból głowy, uczucie zatkanego ucha lub przykry zapach z ust.

Zapalenie zatok jest infekcją, której objawy nie trwają dłużej niż 12 tygodni. Leczenie zapalenia zatok polega głównie na zmniejszani obrzęku nosa, płukaniu zatok, drenażu zatok i przyjmowaniu leków (takich jak przeciwhistaminowe, antybiotyki, krople). Często widujemy zapalenie zatok u dzieci. Najczęstszymi objawami tej infekcji u dzieci są katar i ból głowy.

Początkowo z nosa cieknie dziecku ropna wydzielina, towarzyszy temu ból i podwyższona temperatura ciała. Maluch czuje osłabienie, nie ma apetytu i pokasłuje. Gdy owe objawy występują należy udać się do lekarza i nie lekceważyć sytuacji. Taki stan może się zaostrzyć. Nie do końca wyleczone zapalenie zatok może wiązać się z powikłaniami, na przykład zapaleniem szczęki lub nerwu wzrokowego.

Przeczytaj też: zapalenie zatok u dzieci objawy

Najczęściej zapalenie zatok u dzieci leczy się lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi oraz środkami nawilżającymi śluzówkę nosa. Leki należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. Aby wspomóc leczenie należy zadbać, by powietrze w domu było odpowiednio nawilżone, należy wietrzyć pomieszczenia w których przebywa chory oraz stosować sposoby ułatwiające oddychanie, np. aromaterapię, inhalacje czy roztwór z soli morskiej.