Kłopotliwe zatrucia pokarmowe

Polisy na życie

Zaglądając w statystyki możemy dostrzec, że zatrucia pokarmowe są domeną letnich pór roku, kiedy to powszechnie dostępne są świeże owoce, mięso poza lodówką się szybko psuje oraz na zewnątrz panuje doskonała temperatura, która sprzyja rozwojowi bakterii oraz wirusów. Zatrucie pokarmowe pojawia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie (na przykład podczas wakacji) i wiąże się z bólami brzucha, głowy, nudnościami, biegunką oraz wymiotami.

Pierwsze objawy mogą pojawić się już nawet po godzinie od zjedzenia zepsutego pokarmu. Jeżeli zauważymy jedną z objaw towarzyszących zatruciu pierwszym krokiem ratunkowym mogą być wymioty, które pozwolą wydalić zatrute pożywienie przed pojawieniem się biegunki. Jak jednak to zrobić?

Woda ma duże znaczenie w diecie

Kłopotliwe zatrucia pokarmoweNajlepiej wypić dużą ilość wody, a następnie podrażniać tylną ściankę podniebienia palcem. Nie zawsze jednak zatrucia pokarmowe kończą się zwykłą biegunką lub wymiotami. Czasami przeczyszczenie organizmu musi nastąpić znacznie szybciej. Ciężkie przypadki zatrucia pokarmowego wymagają odtrucia z pomocą lekarzy lub środków farmakologicznych dostępnych w aptekach. Najczęściej używany przy odtruciach jest węgiel aktywowany, który zmniejsza podrażnienia błon śluzowych oraz jest pomocny przy pozbywaniu się wielu toksyn. Jego zastosowanie jest niezwykle proste, ponieważ wystarcza rozpuścić około 25 gram w kubku wody i wypić.

Lekkie zatrucia to nie problem?

Lekkie zatrucia pokarmowe nie stanowią zazwyczaj większego problemu, jednak przy zatruciu grzybami konsekwencje mogą być bardzo poważne (nawet śmiertelne). Jeżeli więc zjemy grzyby, co do których nie jesteśmy pewni i poczujemy ból brzucha, mdłości lub dopadnie nas biegunka to możemy zacząć się bać. Dodatkowo pojawić mogą się stany lękowe. W takim przypadku natychmiast należy wywołać wymioty, które pomogą pozbyć się z organizmu chociaż części grzybów. Następnie należy dokonać płukania żołądka roztworem sporządzonym z soli kuchennej i czekać na przybycie lekarza. Chory musi również przyjmować duże dawki węgla leczniczego, który pomoże uchronić żołądek przed wyniszczeniem oraz ograniczy wchłanianie toksyn do organizmu.