Co powinniśmy wiedzieć o kaszlu

Dbaj o zęby w najlepszy możliwy sposób

Każdy człowiek bez wyjątku doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kaszel jest objawem różnych chorób, począwszy od prostego przeziębienia, a skończywszy na zapaleniu lub nawet raku płuc. Ponadto męczący kaszel może się pojawiać w przypadku zażywania niektórych leków, które mogą wywoływać właśnie taką reakcję organizmu.

Oczywiście pojawia się on również często u palaczy, u których z każdym zapalonym papierosem zmniejsza się wydolność płuc i zarazem powstaje w nich smoła utrudniająca oddychanie. Wtedy nawet najmniejszy wysiłek fizyczny może spowodować silne duszności i ataki kaszlu. Wyróżnionych zostało ponadto kilka podziałów kaszlu.

Podział kaszlu

Co powinniśmy wiedzieć o kaszluJednym z nich jest podział na suchy i mokry kaszel. Pierwszy z nich jest objawem chorób takich jak zapalenie oskrzeli, zawał płuca, wysięk w opłucnej lub nawet guzach. W przypadku tego drugiego możemy spodziewać się takich schorzeń jak zapalenie płuc, angina. Jeżeli w odkrztuszanym śluzie pojawi się krew to może być to objaw gruźlicy lub nowotworu. Jak więc widzimy męczący kaszel to nie tylko uporczywa dolegliwość, ale sygnał ostrzegawczy, który zostaje wysłany przez nasz organizm. Jeżeli trwa on dłużej niż dwa lub trzy dni, a domowe sposoby i leki z apteki nie pomagają to trzeba się zdecydować na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy kaszlu mogą nieść za sobą poważne konsekwencje

Kaszel może być objawem chorób śmiertelnych, więc nie ma z nim żartów. Oczywiście w takich przypadkach występują obok niego inne objawy, ale to z niego można często wyczytać najwięcej. Jeżeli występuje on jednak w prostej postaci i nie sprawia nam problemów z oddychaniem to wystarczy wziąć syrop na kaszel suchy, a stan naszego zdrowia powinien poprawić się w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jednakże może to niestety nie zadziałać, jeżeli jest on wywołany przez chorobę serca lub refluks żołądkowo-przełykowy. Podczas występowania kaszlu u dzieci trzeba zwracać uwagę na stosowane leki. Należy pamiętać, że w aptece powinno się poprosić o syrop na kaszel dla dzieci, który jest bezpieczny w stosowaniu. Niektórych leków dzieci nie powinny brać i rodzic musi o tym wiedzieć.